top of page

Most Đurđevića na Tarze

W drodze powrotnej z Czarnego Jeziora obraliśmy kierunek na jeden z najwyższych mostów Europy-Most Đurđevića. Most liczy sobie 366 m długości i od 168 do 172 m wysokości.

Ten zjawiskowy obiekt znajduje się tuż przy zbiegu dróg z Mojkovaca, Žabljaka i Pljevlji. Powstał w latach 1937-1940 pod nadzorem architekta Mijat`a Trojanovic`a. W momencie powstania był to największy żelbetowy most łukowy w Europie, a jego budowa wymagała ustawienia najwyższego na świecie drewnianego rusztowania.Rzeka pomimo swoich niemałych rozmiarów jest tylko drobnym akcentem na tle wysokich i soczyście zielonych szczytów porozcinanych krętymi i wąskimi trasami.Tara od wieków tworzy kanion pośród wysokich gór. Jest to najgłębszy kanion w Europie i prawdopodobnie drugi po Colorado – sięga do 1300 m głębokości.

Rzeka jest bardzo dzika i rwąca. To prawdziwy raj dla miłośników raftingu. Sezon na spływy trwa od połowy lipca do połowy września. Spragnieni adrenaliny powinni jednak przyjechać wiosną, gdy rzeka jest najdziksza.


My jednak nie odważyliśmy się zaryzykować spływu, także jedyną pamiątką z tego miejsca są fotografie i wspomnienia.5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Budva

Herceg Novi

Comments


bottom of page