top of page

Dubrovnik

Za co uwielbiamy Chorwację? Za niesamowite dzikie plaże, piękno przyrody...za pyszną kuchnię...Tak, Chorwacja ma w sobie to „coś”, jednak nie przekonamy się o tym w pełni, jeśli nie odwiedzimy Dubrownika. Jest najbardziej wysuniętym na południe punktem Chorwacji, który nieustannie ściąga w swoje progi miliony turystów. Będąc miejscem gdzie średniowieczna zabudowa do dnia dzisiejszego pozostaje w bardzo dobrym stanie, miasto zaprasza nas do odbycia podróży w czasie. Każdy zakątek jest odrębna opowieścią, która zachęca nas do poznania całej historii tego miejsca. Co jeszcze nas tutaj urzeknie? - kolory: piaskowy i czerwony.Centrum osadniczym i najstarszą częścią miasta jest Stari Grad. Stare Miasto, pierwotnie stanowiła wysepka Lausa z małą osadą i kościółkiem, która była złączona z lądem bagnistym przesmykiem. Po ekspansji ludów Słowiańskich, na początku VII wieku na wyspie zaczęli osiedlać się uchodźcy ze spustoszonego Epidaurum. Emigranci nadali miastu charakterystyczny rzymski układ, który idealnie odzwierciedla styl romański w architekturze.

Na wprost wysepki Słowianie założyli osadę Dubrovnik, miejsce gdzie ludność dwóch osad potrafiły żyć w harmonii, która doprowadziła do ich połączenia. Zasypano przesmyk, a na jego miejscu utworzono główną ulicę. Wraz z upływem czasu, miasto rozrastało się regularnie. Wraz z powiększaniem terytorium podwyższano mury obronne żeby móc zapewnić mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.


Pierwsze wrażenie jakie odniosłam w momencie, gdy ujrzałam starówkę było niesamowite: czułam się tak, jakby podróże w czasie były realne. Jednym słowem, nawet najlepsze zdjęcia czy filmy zrobione w tym miejscu, nie są w stanie ukazać nam ogromu piękna, który znajduje się w najdrobniejszym szczególe, tak więc jest tylko jedno rozwiązanie - trzeba tam pojechać:)0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page