top of page

Stary Bar

Znów powróciliśmy na wybrzeże - tym razem wybraliśmy punkt znajdujący się na północny zachód od Uncinj- Stary Bar. Bar jest miastem pełnym malowniczych uliczek, uroczych sklepików z lokalną oliwa z oliwek, i wszechobecnych kawiarenek.

Naszym celem była zabytkowa część miasta znajdująca się na wzgórzu. Z murów obronnych otaczających Stary Bar roztacza się wspaniała panorama na góry, gaje oliwne oraz samo miasto. Nową i starą część łączy wyjątkowej urody, kamienista plaża.


Bar został założony przez Rzymian w VI wieku jako Antibarium, które jest jednym z najlepiej zachowanych miast warownych. Nazwa ta związana jest z położonym naprzeciwko miasta włoskim Bari. W XV wieku miasto zdobywają Wenecjanie, a po ponad stu latach przechodzi ono w ręce Turków, którzy je okupują aż do XIX wieku.

W pozostałościach miasta znajdziemy m.in. dobrze zachowaną wieżę zegarową z czasów tureckich, resztki katedry św. Jerzego i XVII-wieczny meczet.Stary Bar rozwijał się na przestrzeni wieków, więc stan budynków i fortyfikacji znacznie się różni. Dodatkowo, miasto ucierpiało wskutek trzęsienia ziemi w 1979 r, po kataklizmie stara część miasta została opuszczona. Ciekawostkę stanowi akwedukt, zbudowany przez Turków w XVII wieku składający się z 17 łuków.Średniowieczna część miasta zrobiła na nas ogromne wrażenie spotęgowane przez roślinność, która porastała ruiny dawnych fortyfikacji.
0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Budva

Herceg Novi

bottom of page